Proč pro Jakuba?

Jsme parta rodičů se spoustou přání. Máme společné kamarády Ivu a Davida, rodiče Jakuba, kterému byla diagnostikována leukémie, a oni mají přání jediné. Pomozte nám, prosím, usnadnit jim jejich nelehkou cestu ke splnění jejich jediného přání. Proč pomáhat zrovna jim?

Budeme se snažit popsat Vám situaci, která nastala, co nejlépe.

Iva Novotná má pětičlennou rodinu - manžela Davida, nejstaršího syna Filipa (7let), prostředního syna Jakuba, který v únoru oslaví 3roky, a nejmladší členkou rodiny je čtyřměsíční dcera Tereza. Je to rodina se standardními podmínkami, žijící v Třebíči. Iva je na mateřské dovolené, David je povoláním řidič nákladních vozů a zabývá se těžbou dřeva, Filip navštěvuje 2. třídu základní školy, a Jakub s Terezou jsou s Ivou doma.

S rodinou Novotných se kamarádíme, často se vídáme, a tak pro nás zpráva o zdravotním stavu jejich syna Jakuba byla šokující.

V pondělí 10.10.2016 Vendula venku zahlédla Davida s Kubou a Terezkou, byli na procházce, a nezdálo se jí, že by bylo na Kubovi něco podivného, vypadal úplně "normálně". Ráno jí přišla zpráva od Ivy: "Vendy, Kubík má po sobě spousty modřin, myslela jsem si prvně, že je to tím, jak se za poslední dobu vytáhl a neustále se někde praští, ale nezdá se mi to a jedu s ním k doktorovi." Kolem druhé hodiny Vendule zvonil telefon, a ubrečená Iva ji prosila, zda by mohla vyzvednout Filipa ze školy a postarat se o něj, že Kubovi dopadly špatně krevní odběry a musí s ním do nemocnice. Dál nebyla schopná zdravotní stav Kubika rozebírat. K večeru, když se pro Filipa zastavila, popisovala, co se vlastně stalo...

Jakub byl v úterý odpoledne přijat v Třebíčské nemocnici, kde se dělaly kontrolní odběry krve, zda nedošlo třeba k nějakému omylu v laboratoři. Krev dopadla ještě hůř než ráno, Kubovi se nafouklo i bříško, tím, jak se mu zvětšila slezina, a po tělíčku se mu začaly objevovat červené fleky. Primářka dětského oddělení rodině sdělila, že není pochyb, Kuba má leukémii a musí být sanitkou převezen okamžitě do Brna na dětskou onkologii. S Jakubem musel odjet táta, jelikož Iva se musí postarat o Filipa a plně kojenou čtyřměsíční dceru Terezku. Z Brna přišla od Davida zpráva, že jsou přijati, a opět byla potvrzena leukémie. Další den bude Kubu čekat odběr kostní dřeně a podle výsledku se bude pokračovat dál. Ve středu proběhl odběr kostní dřeně, ve čtvrtek pod celkovou narkózou byla provedena lumbální punkce a byl zaveden implantabilní port. Podle výsledku je zasažen i mozkomíšní mok a Jakub se kromě chemoterapie pravděpodobně nevyhne ani ozařování. Nyní byla zahájena léčba chemoterapií, a podle lékařů se bude jednat o intenzivní půlroční léčbu, kdy budou muset několikrát týdně dojíždět do Brna, a celková léčba by měla trvat dva roky.

S Kubou nadále v nemocnici zůstává táta, a nemůže chodit do práce. Jejich příjem tedy bude založen na rodičovském příspěvku, který má Iva, a na vyřízených dávkách. David pravděpodobně do práce nastoupit nebude moci, a bude muset být nápomocen Ivě s Jakubovou léčbou.

Dohodly jsme se, že jim chceme co nejvíce v jejich těžké životní situaci pomoci. Proto nyní čtete tuto stránku s naší prosbou. Chceme díky sbírce sehnat co nejvíce peněz pro podporu rodiny. Snažíme se vymyslet, jak nejlépe rodině pomoci, a usnadnit jim tuto jejich nelehkou životní zkoušku. Budeme vděčné nejen za finanční dary, ale i Vaše postřehy, tipy a nápady na jakoukoli pomoc.

Děkujeme za čas strávený nad tímto psaním, a věříme, že spojením našich sil bude pro Ivu a její rodinu boj s leukémií Jakuba alespoň o trošku snazší.


S pozdravem
Vendy, Bára, Míša, Ilona a skupina Nosíme děti na Třebíčsku